Spominski park Prižnica
Prižnica se nahaja nad levim bregom reke Soče tik med naseljema Plave in Deskle. Vrh je znan tudi pod imenom ''Kota 383'' ter ''Kota smrti''.
Prva svetovna vojna je za seboj pustila številne ostaline; vojaška pokopališča, kaverne, strelske jarke, spomenike, muzeje na prostem in druga obeležja, ki predstavljajo pomembno zgodovinsko dediščino. Danes je na pobočju Prižnice urejena krožna pot po Spominskem parku Prižnica, ki je del Poti miru od Alp do Jadrana. Spominski park je povezovalni člen med prvim krakom Poti miru, ki teče po grebenu Kolovrata, in drugim krakom na levem bregu reke Soče.
Krožna pot se začne tik nad naseljem Plave. Na drugem ovinku ceste iz Plavi proti Paljevemu, kjer lahko tudi parkiramo, se po tako imenovani »italijanski« strani prične vojaška pot, po kateri se enostavno povzpnemo do Prižnice. Omenjeno pešpot so zgradili italijanski vojaki za oskrbovanje svojega bojišča. Prva točka ogleda na trasi je italijansko korito, pot nadaljujemo proti ostalinam velike italijanske barake v bližini kaverne brigade Avellin. Sledi italijansko obvezovališče ranjencev, proti vrhu pa si lahko ogledamo niz manjših kavern in utrjenih položajev. Kmalu prispemo na sam vrh Prižnice, kjer so še vedno vidni ostanki avstro-ogrskih jarkov in utrjenih položajev. Med spuščanjem po »avstrijski« strani proti cerkvici svetega Kvirina opazujemo sklop avstrijskih kavern in povezovalnih jarkov. Pot lahko končamo pri cerkvici in se nato po isti poti vrnemo v Plave, sicer pa krožno pot nadaljujemo s spustom proti cerkvici svetega Alojzija (San Luigi), ki je nastala v času prve svetovne vojne, na nekdanjem italijanskem pokopališču v Plavah. Sprehajalna pot ob Soči nas bo nato pripeljala do izhodiščne točke v Plavah.
Od cerkvice svetega Kvirina lahko pot nadaljujemo tudi proti Paljevemu in Vodicam. Poleg številnih jarkov in kavern, ki so urejene v muzej na prostem, si na vrhu Vodic lahko ogledamo tudi mavzolej v čast italijanskemu generalu Mauriziu Ferrantu Gonzagi.
Priporočamo ogled spominskega parka Prižnica in muzeja na prostem Vodice z našimi vodniki (po predhodnem dogovoru):
• Zoran Šuligoj - 00386 41 508 876 (Jezik: slovenski)
• Matej Šuligoj - 00386 41 057 023 (Jezik: slovenski, angleški, italijanski)
• David Pipan - 00386 41 541 868 (Jezik: slovenski, italijanski, hrvaški)
• Fundacija Poti miru v Posočju – 05 38 90 167